Nezadlžte sa

Bohatý človek si môže dopriať naozaj čokoľvek. Musí vedieť správne vystupovať v spoločnosti, pekne sa obliekať a musí byť neustále upravený. Peniaze sa nestali dôvodom jeho obživy. Nemusí každý mesiac rozmýšľať, čo si môže dovoliť kúpiť, a čo naopak nemôže. Ak má človek veľa peňazí, neváži si ich a nepozná pravú hodnotu svojich financií. Niektorí bohatí muži peniaze získavajú aj nelegálnym spôsobom. Takých je veľmi veľa. No, ako máme žiť my z malej výplaty? Žiť z nízkej výplaty znamená, uskromniť sa. Vieme si vážiť hodnotu peňazí. Keď si chceme niečo kúpiť alebo zadovážiť, musíme veľmi porozmýšľať nad tým, či to naozaj potrebujeme a budeme využívať.

 

peniaze

 

Sme radi za každé jedno euro, ktoré sa nám podarí ušetriť. Bohatí si to nevážia, ale my  áno. Prajeme si mať vždy viac peňazí, no musíme si uvedomiť, že život nie je len o peniazoch. Na svete je omnoho viac priorít, ktoré sú nám veľmi blízke. Vieme si vážiť svoju rodinu, priateľov, svoje zamestnanie, ale aj mnoho iných vecí. Keď si niečo zakúpime, presne vieme, že si to môžeme dopriať len z času na čas. Určite nechodíme napríklad do reštaurácií každý deň. Nemáme na to dostatok financií. Radšej si to málo, čo máme, usporíme bokom. Nikdy nemôžeme vedieť, či na druhý deň v našom zamestnaní nedostaneme výpoveď.

 

almužna

 

Čo by sme robili bez peňazí a bez pravidelnej výplaty? Ak nemáte po boku svoju rodinu, nepomôžete si. Ľudia sú nútení zadlžiť sa a vyhľadávajú rôzne ponuky pôžičiek, ktoré budú postupne splácať. Nie je to žiadna výhra. Aj z malej pôžičky sa môže stať nesplatiteľná čiastka, ktorú z nízkej výplaty určite nezaplatíte. Nemáte na to. Ak vám chýbajú peniaze do ďalšej výplaty, skúste sa vždy opýtať niekoho zo svojej rodiny, či by vám nepomohol. Nie vždy sa to dá, ale je to najlepšia možnosť, ako sa nezadlžiť na celý život. Ak dostanete výpoveď v práci, ihneď sa snažte nájsť si druhé zamestnanie. Nie je nič horšie ako nemať peniaze.